Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby).

Profesjonalne zabiegi higieniczne maja na celu poprawę estetyki, ale przede wszystkim wzmocnienie zębów.

Na sukces w tej dziedzinie możemy liczyć uzupełniając profilaktykę domową (higiena jamy ustnej) w profesjonalną pomoc stomatologiczną. Systematyczne wizyty kontrolne dają kontrolę nad stanem jamy ustnej pacjentowi i lekarzowi prowadzącemu, co owocuje pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

W naszym gabinecie szczególny nacisk kładziemy właśnie na prewencję i promocję zdrowia przez edukację małych i dorosłych pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej. Oprócz doboru metody szczotkowania, środków higienicznych i zmiany złych nawyków higienicznych dostosujemy indywidualny plan profilaktyki jamy ustnej.

Od chwili wyrznięcia się zębów na ich powierzchni pojawiają się złogi nazębne. Mogą one również tworzyć się na wypełnieniach oraz różnego rodzaju uzupełnieniach protetycznych i aparatach ortodontycznych znajdujących się w jamie ustnej.

Jakie złogi wyróżniamy?

Nie usunięte złogi miękkie w tym przypadku płytka bakteryjna, już po 24 godzinach ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Proces kalcyfikcji (mineralizacji) to nic innego jak wysycenie płytki składnikami mineralnymi pochodzącymi ze śliny.
Czynnikami, które wypływaja na skład i budowę płytki są: bakterie, dieta, skład śliny, warunki anatomiczne,
działanie czyszczące języka i policzków oraz zabiegi higienizacyjne.