Profilaktyka
Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby).
Profesjonalne zabiegi higieniczne maja na celu poprawę estetyki, ale przede wszystkim wzmocnienie zębów.
Na sukces w tej dziedzinie możemy liczyć uzupełniając profilaktykę domową (higiena jamy ustnej) w profesjonalną pomoc stomatologiczną. Systematyczne wizyty kontrolne dają kontrolę nad stanem jamy ustnej pacjentowi i lekarzowi prowadzącemu, co owocuje pięknym i zdrowym uśmiechem.
W naszym gabinecie szczególny nacisk kładziemy właśnie na prewencję i promocję zdrowia przez edukację małych i dorosłych pacjentów w zakresie higieny jamy ustnej. Oprócz doboru metody szczotkowania, środków higienicznych i zmiany złych nawyków higienicznych dostosujemy indywidualny plan profilaktyki jamy ustnej.
Od chwili wyrznięcia się zębów na ich powierzchni pojawiają się złogi nazębne. Mogą one również tworzyć się na wypełnieniach oraz różnego rodzaju uzupełnieniach protetycznych i aparatach ortodontycznych znajdujących się w jamie ustnej.
Jakie złogi wyróżniamy?
-
Złogi miękkie niezmineralizowane:
- nabyta osłonka zębowa
- płytka nazębna(bakteryjna)
- biały nalot
- resztki pokarmowe
-
Złogi zmineralizowane:
- kamień nazębny
Nie usunięte złogi miękkie w tym przypadku płytka bakteryjna, już po 24 godzinach ulega mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Proces kalcyfikcji (mineralizacji) to nic innego jak wysycenie płytki składnikami mineralnymi pochodzącymi ze śliny.
Czynnikami, które wypływaja na skład i budowę płytki są: bakterie, dieta, skład śliny, warunki anatomiczne,
działanie czyszczące języka i policzków oraz zabiegi higienizacyjne.
Skaling
„Skaling”- to zabieg fizycznego usuwania złogów z powierzchni zębów szczególnie płytki bakteryjnej i kamienia za pomocą ultradźwiękowego skalera stomatologicznego.
Kamień nazębny
Kamień nazębny to twarda zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. W zależności od umiejscowienia na powierzchni zębów, można wyróznic kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy który jest przyczyną stanów zapalnych przyzębia. Obecność kamienia wiążę się z powstawaniem miejsc retencyjnych dla płytki bakteryjnej, która z łatwością odkłada się na tak nierównj powierzchni. Kamień nazębny tworzy retencję dla płytki bakteryjnej, Obecność złogów zarówno miękkich jak i twardych może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ubytków zębów, chorób i zapalenia dziąseł (paradontoza) oraz zaniku kości co w efekcie powoduje odsłonięcie korzeni zębów oraz rozchwianie zębów.
Jak sprawdzić, czy zęby są pokryte kamieniem?
W odróżnieniu od płytki nazębnej, która jest bezbarwną warstwą bakterii, kamień nazębny jest widocznym dla oka mineralnym osadem tworzącym się powyżej linii dziąseł. Najbardziej powszechną oznaką kamienia nazębnego jest żółty lub brązowy kolor zębów bądź dziąseł. Jedynym sposobem na stwierdzenie gromadzenia się kamienia i jego usunięcie jest wizyta u stomatologa.
Czy można zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego?
Odkładanie płytki oraz kamienia można zminimalizować poprzez stosowanie odpowiedniej metody szczotkowania, używania nici dentystycznej, płukanek oraz regularne, mechaniczne usuwanie podczas skalingu.
Kamień nazębny usuwamy w procesie tak zwanego skalingu. W naszym gabinecie korzystamy z metody ultradźwiękowej szwajcarskiej firmy EMSa w przypadku osób u których występuje prawdopodobieństwo zakłócenia rozrusznika serca instrumentów ręcznych takich jak sierpy czy kirety. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku istnienia zmian zapalnych dziąseł 3-6 razy w roku.
W jakim celu wykonujemy skaling?
Celem skalingu nad i poddziasłowego jest usuniecie złogów, pozostawiając gładką i wypolerowaną powierzchnię oraz usunięcie czynników, które drażnią powierzchnię korzenia.
Piaskowanie
-
W profilaktyce piaskowanie pozwala osiągnąć trzy podstawowe cele:5>
- usunąć powierzchowne przebarwienia, trudne do usunięcia przy pomocy skalera;usunąć powierzchowne przebarwienia, trudne do usunięcia przy pomocy skalera;
- wygładzić powierzchnię zębów po zabiegu usuwania złogów(skalingu), co spowalnia ponowne odkładanie płytki bakteryjnej oraz kamienia;
- usunąć kolonie bakteryjne z okolic, w których nie występują lub występują bardzo niewielkie ilości niezmineralizowanych złogów nazębnych, a także z powierzchni implantów, gdzie przeciwskazane jest stosowanie metalowych narzędzi do ręcznego lub ultradźwiękowego usuwania złogów.
Jak to się odbywa?
Piaskarka emituje pod ciśnieniem strumień wody z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) oraz powietrze, które mechanicznie oczyszczają powierzchnie zęba. W naszym gabinecie dostępne są proszki o smaku: pomarańczowym, wiśniowym, jagodowym, coca-cola, miętowym oraz neutralnym.
Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc każdego z zębów. Zabieg jest praktycznie bezbolesny i trwa około 30 minut. Zabezpieczamy usta wazeliną, nakładamy okulary ochronne oraz serwetę ochronna na twarz.
W naszym gabinecie zabiegi czyszczenia wykonywane są przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną.
Jak często należy piaskować zęby?
Standardowo zabieg oczyszczania wykonuje się raz na 6-12 miesięcy.
Osoby, które spożywają duże ilości kawy, herbaty, czerwonego wina oraz palące papierowy powinny zgłaszać się nawet co 4 miesiące.
LAKOWANIE
Lakowanie zębów jest to zabieg bezbolesny i nasi mali pacjenci nabierają przekonania,
że wizyta u dentysty może być bezstresowa a co za tym idzie przyjemna i nagrodzona uznaniem dorosłych. Każdy mały pacjent dostaje prezent za odwagę.
Uszczelnianie bruzd polega na wypełnieniu bruzd na powierzchniach żujących stałych zębów płynnym materiałem. Lakowanie zębów gwarantuje izolację zębów od resztek zalegających pokarmów i płytki bakteryjnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku bruzd zębów przedtrzonowych i trzonowych, których samooczyszczanie jest często utrudnione, a higiena niewystarczająca ze względu na młody wiek pacjenta oraz jeszcze niewielkie umiejętności manualne.
Ponadto na dnie bruzdy grubość szkliwa jest znikoma, dlatego pozostawione resztki pokarmowe bardzo szybko powodują jej demineralizację a w konsekwencji próchnicę. Zalecane jest lakowanie bruzd po 4 miesiącach od wyrżnięcia się zęba. Kontrolę laków należy przeprowadzać co 3-6 miesięcy, aby w razie potrzeby je uzupełniać. Dzieci posiadają niedojrzałe zęby stałe dlatego najważniejsze jest to, aby lak utrzymał się pierwsze dwa lata do czasu aż zęby ostatecznie dojrzeją. Lakowaniu poddaje się zęby zdrowe, bez próchnicy.
W każdym innym przypadku nastąpi szybka utrata laku i rozwój próchnicy lub pod powierzchnią laku wytworzy się mały ubytek, co jest sytuacją niekorzystną i grozi powstaniem w niedługim czasie głębokiego ubytku.
W naszym gabinecie do lakowania zębów stosujemy płynne, przezroczyste kompozyty uwalniające fluor o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej w porównaniu z lakami, zapewnia to pewniejszą ochronę i szczelność takiego zabezpieczenia zęba. Gwarantuje to również większą kontrolę i estetykę wypełnienia bruzdy.
Prawidłowo wykonany zabieg lakowania zębów gwarantuje około 90-100% eliminację próchnicy na powierzchniach żujących.
Szczególnym przypadkiem uszczelniania bruzd jest lakowanie zębów z poszerzeniem bruzdy. Ma to miejsce w zębach gdzie wystąpił już początek próchnicy. Postępowanie polega na delikatnym otwarciu bruzdy zazwyczaj przy użyciu piaskarki abrazyjnej, poszerzeniu i zalakowaniu zęba.